Budapeszt – kilkugodzinna wycieczka

Stolica Węgier to miasto, które nadaje się na wycieczkę nieco dłuższą niż kilka godzin. Nie każdy jednak ma tyle czasu. Dlatego też mamy kilka propozycji związanych z planem zwiedzania dla turystów. Wycieczka do Budapesztu to niezapomniane przeżycie i niesamowita przygoda. Miejsce to naprawdę oczarowuje każdego kto je odwiedzi. Piękno tego miejsca sprawia, że każdy turysta chce do niego wrócić jeszcze raz.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Deak_Ferenc_ter.JPG/1280px-Deak_Ferenc_ter.JPG

Oto jedna z  przygotowanych tras, proponowanych do zwiedzania przez osoby, które są w Budapeszcie tylko przejazdem. Rozpoczyna się w punkcie Deak Ferenc Ter i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Budapeszcie. Mieści się ono w historycznym centrum miasta. Należy do jednych z atrakcji, do których bez problemu dotrzemy z każdego miejsca w Budapeszcie. Tutaj krzyżują się linie metra, a odległość od lotniska to zaledwie 40 minut. Z tego miejsca możemy powędrować około 0,5 km dalej i natrafić na przepiękną bazylikę Św. Stefana. Jak każda trasa, zawiera na swojej drodze atrakcje, których większość jest bezpłatna. Jest to ważny element dla każdego turysty.

Trasa:

Długość trasy to około 5 km, a czas zwiedzania od 2 godzin wzwyż. Trasę można przejść pieszo i powrócić metrem. Główne punkty to: Andrássy út, Opera, Plac Bohaterów, ZOO (płatne), Łaźnie Széchenyiego, Zamek Vajdahunyad i Park Miejski.

Budapeszt most lancuchowy z daleka

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nasza trasa rozpoczyna się z Deak Ferenc Ter skąd idziemy w kierunku alei Andrássyego. Niedaleko stąd znajduje się pałac Elżbiety. Przez około 4 kilometry idziemy Andrássy út i przechadzamy się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Budapesztu. Możemy podziwiać wiele budynków z różnych epok, głównie neorenesansowych. Należy zwrócić uwagę na gmach Opery, muzeum: Dom Terroru – zostało wzniesione ku pamięci ofiarom totalitaryzmu panującego na Węgrzech). Następnie przeniesiemy się na plac Oktagon, który ma osiem kątów. Kiedyś nazywany był placem Mussoliniego. Na końcu alei mieści się Plac Bohaterów. Został wzniesiony z okazji tysiąclecia istnienia Węgier. W centrum placu, znajduje się pomnik archanioła Gabriela, mieszczący się na zapierającej dech w piersiach 34 – metrowej kolumnie. Legenda głosi, że to właśnie on objawił się pierwszemu królowi Węgier – Stefanowi. Mówi się, że nakazał mu on przejąć koronę i wziąć chrzest. Niedaleko placu znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Ekspozycji.

budapest-646403_1280

Z tego miejsca udajemy się do Parku Miejskiego, gdzie możemy zobaczyć Zamek Vajdahunyad, postawiony z okazji tysiąclecia istnienia Węgier. Ma w sobie elementy najważniejszych dla tamtejszych czasów budowli Węgier. Znajdziemy tu rzeźbę Anonymusa, który jest symbolem weny twórczej. Obok parku znajdują się termy – Széchenyi Fürdő – mają już ponad 100 lat. Następnie możemy udać się do Zoo. Jest to atrakcja, której nie omijają osoby przyjeżdżające do Budapesztu z całymi rodzinami. Kiedy nie mamy czasu, warto przejść dalej. Tutaj jednak niestety kończy się nasza pełna atrakcji wycieczka. Ostatnie co nasz czeka to przejażdżka najstarszą kolejką w Europie, która jest wpisana na listę zabytków UNESCO. Żółta linia M1 jest znana na całym świecie. Wracamy na miejsce gdzie rozpoczęliśmy, czyli Deak Ferenc Ter. Możemy tu wrócić pieszo i nadal podziwiać widoki. Nasza trasa to nie całe 5 km.

Wycieczka do Budapesztu może być bardziej atrakcyjna, gdy wybierzemy się tam całą rodziną lub grupą znajomych. Spędzony razem czas w tak świetnym miejscu, na pewno przypadnie wielu osobom do gustu.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

E-mail nie będzie publikowany

Why ask?