Płaskostopie u dziecka. Jak leczyć?

Płaskostopie to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej sklepień, w wyniku czego jej podstawa staje się płaska. Stopy osób dotkniętych płaskostopiem stykają się całą powierzchnią z podłożem a jej kości ustawione są w linii prostej. Główną przyczyną płaskostopia jest upośledzenie mięśni utrzymujących stopę w prawidłowej pozycji.

Każde dziecko rodzi się z płaskostopiem, jednak stopniowe wzmacnianiem się mięśni stopy je niweluje, i w wieku 3-4 lat dziecko powinno mieć już w pełni ukształtowaną stopę. Początkowe płaskostopie nazywamy płaskostopiem fizjologicznym. Problem pojawia się gdy proces ten ulega zaburzeniu a stopa wraz z upływem czasu nie wykształca prawidłowej budowy. Podstawową kwestią, aby nie dopuścić do płaskostopia, jest umożliwienie mięśnia pracy, tzn, umożliwić dziecko swobodne ruchy. Nie wolno zakładać zbyt ciasnych butów, śpioszków, ani żadnych ubrań ograniczających ruchy nóg oraz stóp.

Mięśnie które nie będą miały wystarczającej swobody, zamiast umacniać swoją strukturę, osłabną doprowadzając w wielu przypadkach do płaskostopia. Ważne jest też dobranie odpowiedniego obuwia, oraz dieta. Zbyt duży ciężar ciała, nie dość, że wpływa negatywnie na ogólne zdrowie dziecka, nadmiernie obciąża stopy, a co za tym idzie ich mięśnie, co również przyczynia się do ich deformacji. Wiek w którym rozpoznaje się płaskostopie u dziecka to ok. 4-5 rok życia, co ciekawe nie jest do tego potrzebna diagnoza lekarza. Najprościej można je rozpoznać po odbiciu np. mokrej stopy na płaskiej powierzchni. Jeżeli widoczne jest odbicie całej stopy, dziecko ma płaskostopie, prawidłowa budowa stopy jest wtedy, gdy pomiędzy piętą a palcami widoczny jest jedynie boczny łuk stopy.

Po rozpoznaniu płaskostopia konieczna jest wizyta u ortopedy, który powinien zlecić wykonanie specjalnych wkładek dla malucha, które należy włożyć w buty profilaktyczne dla dzieci, oraz dobrać spersonalizowaną gamę ćwiczeń która pomoże zniwelować powstałą wadę. Wśród sposobów redukujących nieprawidłowości w budowie stóp można również znaleźć ćwiczenia, które nie obciążają dodatkowo dziecka, a mogą stać się jego codziennymi czynnościami, jednak kluczowa jest wizyta u ortopedy.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

E-mail nie będzie publikowany

Why ask?