Jak zapobiec wyrastaniu chwastów w zbożu?

Wiosna to czas, w którym cała przyroda budzi się do życia, a rośliny rozpoczynają okres intensywnego wzrostu.

Dotyczy to także zbóż – zarówno ozimych, jak i jarych. Niedługo po zakończeniu zimy te pierwsze wchodzą w okres intensywnego wzrostu, natomiast drugie kiełkują. Bez względu na to, z jakim typem roślin mamy do czynienia, niezbędne jest zadbanie o to, aby na polach nie pojawiły się chwasty, a gdy już do tego dojdzie, należy jak najszybciej się ich pozbyć. W przypadku zbóż ozimych pierwsze zabiegi można podejmować już jesienią, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne.

Herbicydy, które stosuje się do zwalczania chwastów zarówno jednoliściennych, jak i dwuliściennych, są skuteczne jedynie wtedy, gdy osiadają na częściach rośliny znajdujących się nad ziemią. Nie są wchłaniane przez systemy korzeniowe. Powinny być zatem stosowane tylko przy bezdeszczowej pogodzie utrzymującej się przez co najmniej kilka dni. Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę może przynieść dużo lepsze efekty.

Kiedy rozpocząć wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach?

Gdy śniegi topnieją, a temperatura staje się dodatnia, rośliny bardzo szybko wchodzą w fazę wzrostu, który może przebiegać bardzo szybko. Z tego powodu należy uważnie obserwować uprawy i reagować jeszcze zanim chwasty w pełni obudzą się do życia. Rosną one o wiele szybciej niż zboża. Ograniczają im dostęp do wody, składników odżywczych zawartych w glebie oraz do słońca. Zabierają także przestrzeń niezbędną do prawidłowego rozwoju. Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę należy przeprowadzać w takich samych warunkach jak zabiegi jesienne. Herbicydy najlepiej działają podczas okresów bezdeszczowych, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 8 stopni Celsjusza. Im młodsze będą chwasty, tym większe są szanse na skuteczne działanie oprysków.
Ostatnim punktem przygotowań do zabiegów jest dobranie odpowiedniego preparatu. Poznaj środki, które umożliwią zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

E-mail nie będzie publikowany

Why ask?