CNC – technologia, która zrewolucjonizowała przemysł

Dzisiaj praktycznie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nie tyle pracowniczy fizyczni są obecnie podstawą przemysłu, co operatorzy maszyn CNC. Nic dziwnego, skoro właśnie tego rodzaju urządzenia pozwalają na automatyzację szereg procesów, które sprowadzają się do obróbki i skrawania różnego rodzaju materiałów. Czym właściwie jest technologia CNC i w jaki sposób działa?

Maszyny CNC, czyli maszyny sterowanie komputerowo

CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, czyli, w przełożeniu na język polski: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Natomiast w praktyce pozwala to tworzyć algorytmy, które można rozumieć jako konkretne zadanie, które maszyna wykonuje. Za algorytm można uznać wymiary, na jakie urządzenie powinno przyciąć dany element. W samym algorytmie może być zawarta także informacja, jaki kształt powinien mieć gotowy element. W zasadzie jedyne ograniczenie to funkcje, które posiada dana maszyna. Dlatego obróbka CNC jest obecnie tak popularna.

Zalety zastosowania maszyn CNC

Poza wspomnianą automatyzacją procesów, istotny jest także czas, który staje się niezbędny do obróbki poszczególnych elementów. W szczególności, jeśli do wykonania jest duża ilość materiałów, które finalnie mają mieć taki sam kształt, czy wymiary, technologia CNC pozwala niemalże na masową obróbkę. To natomiast przekłada się w znaczącym stopniu na efektywność działania przedsiębiorstwa.

Szeroki wybór maszyn

Obecnie maszyny CNC, które wykorzystuje się podczas obróbki i skrawania, to w dużej mierze frezarki, tokarki, skrawarki. Czyli wszelkiego rodzaju obrabiarki, w których liczy się czas pracy, jak również precyzja. Tym samym, szereg prac, które wykonuje się w sektorze przemysłowym, a sprowadzają się do produkcji prefabrykatów, a nawet gotowych elementów, spoczywa obecnie na barkach technologii CNC.

Rozwój maszyn przemysłowych

Pierwszym krokiem w rewolucji technologicznej w przemyśle, była oczywiście synchronizacja maszyn z samym komputerem. Obecnie jednak, współczesny sektor produkcyjny stawia przed inżynierami kolejne wyzwania. Przede wszystkim dlatego, że obróbce poddawane są bardzo twarde materiały, a dla coraz większej liczby firm liczy się uniwersalność. Czyli możliwość obróbki kamienia, metalu, czy drewna na tym samym urządzeniu. Dlatego coraz częściej w nowoczesnych obrabiarkach CNC spotyka się technologię laserową. Przekłada się nie tylko na funkcjonalność, ale także efektywność. Jest ceniona przede wszystkim za wysoką jakość cięcia, gdzie nie ma potrzeby dodatkowej, mechanicznej obróbki krawędzi.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

E-mail nie będzie publikowany

Why ask?